Semnatura

Conferinta POSDRU

PDF
Imprimare
Email
Scris de Adina
Vineri, 11 Mai 2012 11:15

CONFERINŢA NAŢIONALĂ “POSDRU – PRINCIPALUL FURNIZOR DE FORMARE, OCUPARE ŞI INCLUZIUNE SOCIALĂ ÎN ROMÂNIA 2012”

11 aprilie 2012 - Ramada Parc Hotel, Bucureşti


Stimularea spiritului antreprenorial şi a mediului de afaceri prin îmbunătăţirea performanţelor întreprinderilor şi dezvoltarea competenţelor manageriale şi antreprenoriale – desemnat proiect de succes

bune practici

În data de 11 aprilie 2012 a avut loc la Bucureşti Conferinţa Naţională “POSDRU – Principalul Furnizor de Formare, Ocupare şi Incluziune Socială în România 2012”, în cadrul căreia au fost prezentate proiectele de succes implementate prin programul POSDRU în România. Astfel, proiectul “Stimularea spiritului antreprenorial şi a mediului de afaceri prin îmbunătăţirea performanţelor întreprinderilor şi dezvoltarea competenţelor manageriale şi antreprenoriale” a fost apreciat ca un proiect de succes şi recomandat drept exemplu de bune practici.

Activităţile de training, workshopuri şi seminarii realizate în cadrul acestui proiect contribuie la dezvoltarea competenţelor antreprenoriale în rândul persoanelor care fac parte din grupul-ţintă al proiectului, la însuşirea conceptului de cultură antreprenorială, în scopul creşterii numărului de afaceri prin dezvoltarea spiritului antreprenorial şi a capacităţii întreprinzătorilor de a materializa ideile în afaceri rentabile care să genereze profit. Acestea au fost atuurile care au determinat ca proiectul să fie considerat de succes.

Universitatea din Craiova, beneficiarul acestui proiect, a beneficiat de un stand în cadrul acestei conferinţe, la care reprezentanţii instituţiei de învăţământ au acordat vizitatorilor mai multe informaţii despre proiect, oferind şi materiale de informare şi diseminare realizate prin activităţile incluse în proiect. Reprezentanţii Universităţii din Craiova au fost premiaţi la sfârşitul evenimentului, primind o diplomă de participare din partea Directorului General al AMPOSDRU, doamna Carmen Roşu.bune practici